The Scottish Football Association

Men A

Default Player Profile

Craig Brown

Scotland A Squad Coach

Coached A Squad between: 01 Nov 1993 - 30 Oct 2001

Matches: 32

Wins: 9

Losses: 16

Draws: 7

Biography

Craig Brown was the 13th person to take charge of the national side. The previous incumbents were Andy Beattie, Matt Busby, Ian McColl, Jock Stein (first term), John Prentice, Malcolm McDonald, Bobby Brown, Tommy Docherty, Willie Ormond, Ally McLeod, Jock Stein (second term), Alex Ferguson and Andy Roxburgh.

 

Although he never played for Scotland at A international level, Craig was selected for Scotland at Schoolboy, Junior and Youth level. He played for Rangers, Dundee and Falkirk before his career was brought to an early end by a serious knee injury which has required several operations.

 

While with Dundee he won a Scottish League Championship medal for season 1961-62, and was in the squad which reached the semi-final of the European Champion Clubs’ Cup the following year. Following his retiral as a player, Craig combined a career in education with football management. A four year term as Assistant Manager with Motherwell was followed by ten years as Manager of Clyde, when the club won two League Championships.

 

He joined the SFA’s staff in August, 1986. In seven years as Assistant Technical Director and Assistant National Coach, Craig was in charge of Scotland’s Under 21 team which was third in Europe in 1992, the Scotland Under 19 team which was sixth in the World Cup in 1987, and the Scotland Under 17 team which lost on penalties to Saudi Arabia in the World Cup Final in 1989. After one game in temporary charge, against Italy in Rome (1-3), he was appointed International Team Manager on 17th November, 1993, in succession to Andy Roxburgh.

 

Under his charge, the Scotland international team qualified for Euro ‘96 in England, failing by the narrowest of margins to get to the quarter finals, and continued its run of excellent results by qualifying for France ‘98. He resigned following the 2-1 victory over Latvia in October, 2001, and although he continued with the SFA as Director of Football Development, he left the SFA after he was appointed manager of Preston North End in May, 2002.

F.I.F.A. World Cup Qualifier
DateHome Team - Score - Away Team
13 Oct 2004 MOLDOVA   1 - 1   SCOTLAND
09 Oct 2004 SCOTLAND   0 - 1   NORWAY
08 Sep 2004 SCOTLAND   0 - 0   SLOVENIA
International Challenge Match
DateHome Team - Score - Away Team
03 Sep 2004 SPAIN   1 - 1   SCOTLAND
18 Aug 2004 SCOTLAND   0 - 3   HUNGARY
30 May 2004 SCOTLAND   4 - 1   TRINIDAD & TOBAGO
27 May 2004 ESTONIA   0 - 1   SCOTLAND
28 Apr 2004 DENMARK   1 - 0   SCOTLAND
31 Mar 2004 SCOTLAND   1 - 2   ROMANIA
18 Feb 2004 WALES   4 - 0   SCOTLAND
20 Aug 2003 NORWAY   0 - 0   SCOTLAND
27 May 2003 SCOTLAND   1 - 1   NEW ZEALAND
30 Apr 2003 SCOTLAND   0 - 2   AUSTRIA
12 Feb 2003 SCOTLAND   0 - 2   REPUBLIC OF IRELAND
20 Nov 2002 PORTUGAL   2 - 0   SCOTLAND
15 Oct 2002 SCOTLAND   3 - 1   CANADA
21 Aug 2002 SCOTLAND   0 - 1   DENMARK
16 May 2002 KOREA REPUBLIC   4 - 1   SCOTLAND
17 Apr 2002 SCOTLAND   1 - 2   NIGERIA
27 Mar 2002 FRANCE   5 - 0   SCOTLAND
Reunification Cup
DateHome Team - Score - Away Team
23 May 2002 HONG KONG   0 - 4   SCOTLAND
20 May 2002 SOUTH AFRICA   2 - 0   SCOTLAND
U.E.F.A. European Championship Play-off
DateHome Team - Score - Away Team
19 Nov 2003 NETHERLANDS   6 - 0   SCOTLAND
15 Nov 2003 SCOTLAND   1 - 0   NETHERLANDS
U.E.F.A. European Championship Qualifier
DateHome Team - Score - Away Team
11 Oct 2003 SCOTLAND   1 - 0   LITHUANIA
10 Sep 2003 GERMANY   2 - 1   SCOTLAND
06 Sep 2003 SCOTLAND   3 - 1   FAROE ISLANDS
07 Jun 2003 SCOTLAND   1 - 1   GERMANY
02 Apr 2003 LITHUANIA   1 - 0   SCOTLAND
29 Mar 2003 SCOTLAND   2 - 1   ICELAND
12 Oct 2002 ICELAND   0 - 2   SCOTLAND
07 Sep 2002 FAROE ISLANDS   2 - 2   SCOTLAND
Explore More...
adidas Vauxhall